fbpx

Mocowania rur PP-R – klucz do trwałości instalacji

Mocowanie rur PP do ściany to kluczowa kwestia dla poprawnego funkcjonowania instalacji wodnej i grzewczej. By tak się stało ważne jest dobranie elementów montażowych tak, by utrzymały ciężar rur, które są umieszczane na ścianach, stropach oraz szachtach technicznych. Dobry uchwyt do mocowania rury w połączeniu z prawidłowym rozmieszczeniem podpór jest tutaj podstawą. W dzisiejszym wpisie zgłębimy temat stabilnego i bezpiecznego montażu rurociągów PP-R. Wskażemy jakie są dostępne uchwyty do mocowania rur i podpowiemy o co zadbać podczas pracy. Przeczytaj i dowiedz się na co zwrócić uwagę, gdy przed Tobą mocowanie rur PP.

Mocowanie zgrzewanych rur PP - co będzie potrzebne?

Żeby przeprowadzić mocowanie rur PP do powierzchni będą potrzebne podstawowe narzędzia, Mogą się też przydać narzędzia takie jak laser krzyżowy, niwelator lub poziomica wężowa. Oprócz tego niezbędne będą same uchwyty do rur PP. Najpopularniejsze są dwa rodzaje:

  • uchwyty do rur wykonane z polipropylenu – świetnie sprawdzą się nie tylko do stabilnego, lecz przede wszystkim wygodnego mocowania na rurę. Po jego montażu na ścianie, mocowanie rury odbywa się na wcisk. Wymiary są zgodne z normą ISO 15874. W naszej ofercie dostępne są 2 rodzaje uchwytów z PP :
    • proste- mocowane na wcisk, swoim kształtem przypominają literę 'C’
    • boczne z zintegrowanym kołkiem- obejma mocująca jest przytwierdzona do kołka. Jedna śruba umożliwa montaż i rury i samego uchwytu.
  • uchwyty do rur PP metalowo-gumowe – z klasycznym zamknięciem na dwie śruby. Są przeznaczone są do tworzenia punktów stałych instalacji. Możliwy jest zakup podwójnych uchwytów do montażu dwóch rur PP jednocześnie. Warto też wspomnieć, że każdy z nich ma specjalną wkładkę tłumiącą drgania. 

WAŻNE: Wkładka tłumiąca drgania musi mieć dopuszczenie do kontaktu z polipropylenem

Uchwyt-PLASTBOR-3WM

Jak zamocować uchwyty do rur PP? Wskazówki montażowe

Najczęściej uchwyty do rur PP montowane są przy użyciu tradycyjnych kołków montażowych. To oznacza, że sama praca jest stosunkowo prosta: wystarczy wyznaczyć przebieg trasy rur, przygotować wstępne otwory tam, gdzie nastąpi mocowanie rur PP do ściany czy stropu i gotowe. 

Istnieją też bardziej skomplikowane systemy zamocowań na przykład  można rurociąg zamontować bezpośrednio do systemowego układu tras. Trasy instalacyjne najczęściej spotykane są w budownictwie przemysłowym oraz wielorodzinnym.

Dobrze dobrane uchwyty do rur PP to jedno, ale drugą kwestią jest prawidłowe rozmieszczenie punktów podparcia. Wyróżnia się dwa punkty:

  • stałe – mocowanie na rurę, które ma za zadanie usztywnić instalację. Najczęściej stosowane są między zmianami jej przebiegu i muszą pozostać stabilne oraz uniemożliwiać poruszanie się w żadnym kierunku,
  • przesuwne – uniemożliwia ruch poprzeczny rur, ale nie zapobiega przesuwania wzdłużnego. Dzięki temu niezależnie od zmieniających się obciążeń mechanicznych i termicznych możliwe jest zapewnione jest prawidłowe funkcjonowanie instalacji.

Określając rozkład punktów podparcia koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta przy danym produkcie. Wiele zależy od średnicy instalacji, a pamiętaj, że prawidłowe mocowanie rur PP do ściany czy stropu warunkuje jej poprawne funkcjonowanie.

Uchwyty do mocowania rur - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając uchwyty do rur PP zwróć uwagę na wysoką jakość ich wykonania i właściwy dobór rozmiarów. To warunek stabilności, bezpieczeństwa i gwarancja prawidłowej pracy układu. W razie wątpliwości, zleć wykonanie tych prac specjaliście.

Plastbor jako producent rur z polipropylenu z 30-letnim doświadczeniem oferuje dedykowane artykuły i akcesoria montażowe, które umożliwiają poprawne ich mocowanie do ściany. Dostępne uchwyty do rur pp to szeroki wybór rozmiarów, które z łatwością dopasujesz do instalacji, która ma być zamontowana w Twoim budynku. W razie wątpliwości doradcy z Plastbor chętnie pomogą Ci w wyborze właściwych produktów.